6 powodów dla których triathlon odpowiada na wszechstronne potrzeby dzieci

Triathlon stał się ostatnio bardzo popularną dyscypliną sportu wśród dorosłych dzięki słynnemu cyklowi pod nazwą Ironman. Ironman jest dedykowany ludziom ze stali i wymaga wielu godzin poświęceń w przygotowaniach do zawodów. Oczywiście o ile chce się tego dokonać w sposób rozsądny i przyjazny dla organizmu.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że triathlon to również świetna alternatywa aktywności wśród dzieci i młodzieży. Naturalnie, nie mówimy wtedy o tak wyczerpujących dystansach do pokonania jak Ironman. Dla dzieci formuły zostały specjalnie dopasowane do poszczególnych grup wiekowych. Jest wiele powodów, dla których to właśnie triathlon będzie celnym wyborem, odpowiadającym na wszechstronne potrzeby dzieci. Poniżej wymieniam 6 podstawowych powodów, które według mnie pokazują, że warto rozważyć zachęcenie swojego dziecka do treningów triathlonowych.

1. Rozwój WSZECHSTRONNEJ formy fizycznej

Dlaczego warto, żeby dziecko spróbowało triathlonu? Triathlon rozwinie jej/jego umiejętności w aż trzech dyscyplinach, gdyż łączy pływanie, jazdę na rowerze i bieg.

Wystarczy, że dziecko potrafi pływać i jeździć na rowerze na podstawowym poziome. Reszta pracy jest wykonywana na zróżnicowanych treningach. Dziecko rozwija szeroki wachlarz umiejętności, a przy tym poprawia się jego kondycja fizyczna.

2. BRAK MONOTONII

Monotonia, która często wkrada się do innych, jednostronnych dyscyplin sportu, jest nam obca w triathlonie. W każdym tygodniu dzieci doświadczają zróżnicowanych treningów: rowerowych, biegowych, pływackich i ogólnorozwojowych. Trenerzy potrafią dobrać idealną częstotliwość treningów dla danego dziecka w zależności od wieku, umiejętności i ambicji.

3. MINIMALIZACJA RYZYK związanych z nadmierną SPECJALIZACJĄ

Prawdopodobieństwo kontuzji w triathlonie jest mniejsze niż w sportach jednostronnych, gdyż triathlon stymuluje różnorodne wzorce ruchowe. Dzięki temu organizm młodego człowieka ma szansę zrównoważony rozwój.

4. Rozwój WIARY W SIEBIE i ODPORNOŚCI PSYCHICZNEJ

Triathlon łączy w sobie wiele elementów, co może być wyzwaniem, ale też unikalną zaletą tego sportu. Czasem coś pójdzie nie tak w czasie treningu, np. przerzutki w rowerze nie działają optymalnie lub złapie kolka w czasie biegu. Innym razem podczas zawodów może coś pójść niezgodnie z planem. Trenerzy wspierają dzieci w pokonywaniu przeciwności, dzieci uczą się jak sobie z nimi radzić. Ponadto wielokrotnie odkrywają, że chwilowa zła passa np. podczas wyścigu, może się przerodzić w sukces na mecie.

5. Stymulacja SAMODYSCYPLINY I UMIEJĘTNOŚCI PLANOWANIA

Trenowanie triathlonu wymaga dobrej organizacji czasu, samodyscypliny i efektywnego planowania. Stawiając sobie sportowe cele rozwojowe i wytrwale nad nimi pracując, dziecko przy okazji uczy się jak wykorzystywać umiejętności planowania i dyscypliny w innych aspektach swojego życia.

6. CIĄGŁY ROZWÓJ

W triathlonie dziecięcym nie chodzi przede wszystkim o wygrywanie z innymi, ale o przekraczanie swoich własnych granic, o ciągły samorozwój. Zdarzają się oczywiście jednostki bardziej ambitne, bardziej pracowite i utalentowane niż pozostali. Dla takich zawodników istnieje możliwość uczestnictwa w Systemie Sportu Młodzieżowego, dającym jeszcze lepszą możliwość regularnego sprawdzania się na tle rówieśników oraz szanse na optymalny rozwój swojego potencjału.

A co Ty uważasz na temat wprowadzania triathlonu do rozwoju sportowego u dzieci? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o treningach dla dzieci i młodzieży w Tri Talent Team, napisz do nas tutaj.

Żródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.