Tri Talent Team i marzenia o Igrzyskach

Przed sukcesami stoją marzenia. Twórcy Tri Talent Team chcą wytrenować zawodników, którzy wystartują na Igrzyskach Olimpijskich. Przed nimi długa droga, ale nie załamują rąk, tylko działają. W Gdańsku powstał pierwszy profesjonalny, niekomercyjny klub triathlonowy dla dzieci i młodzieży.
Oryginał artykułu został opublikowany na portalu triathlonlife.pl.

Trzy razy T, czyli Tri Talent Team. Co się za tym kryje, ktoś zapyta. Krótko odpowiadając: pasja. Czyli jak w przypadku triathlonu często bywa. Ale to za mało. TTT ma być, a raczej już jest pierwszym w Trójmieście profesjonalnym, niekomercyjnym klubem triathlonowym, skupiającym się na szkoleniu dzieci i młodzieży, pragnącej spróbować sił w tej wszechstronnej i dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie sportu.

Chwycili bakcyla

Tri Talent Team to klub, w którym trenują dzieci od 7 lat, do 18-letniej młodzieży – mówi Katarzyna Szemro, pomysłodawczyni i prezes klubu. – Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się trzy lata temu. Wtedy 14-letni syn Dorian, dzień po urodzinach, za namową nauczyciela w-f Michała Wysłoucha wystartował w zawodach. Spodobało mu się. Dla nas rodziców, to też był pierwszy kontakt z triathlonem. Dziś zarówno mąż, trzech synów i ja uprawiamy triathlon.

Rodzinka Horstenów chwyciła bakcyla. Machina ruszyła. Na drodze oprócz wspomnianego już Michała spotkali Szymona Dolegę. Trenera i zawodnika SportEvo. Dorian trafił pod ich opiekę.

Dorian, który chciał uprawiać triathlon słabo pływał – dodaje Szymon Dolega. – A, że jest ambitny, to postanowiliśmy rozwiązać problem. Codzienne treningi pływackie sprawiły, że robił postępy. Zauważyłem, że potrzebuje on kogoś do wspólnych treningów. W grupie łatwiej się mobilizować. Dołączył do nas Szymon Dzik z Iławy, który uczył się w Gdańsku.

Decyzja o klubie

Dorian i Szymon razem trenowali i się napędzali. Startowali w zawodach. Odnosili pierwsze sukcesy. A jeśli spodobało się jednemu młodemu chłopakowi, to dlaczego nie ma spodobać się innym – pomyślała Katarzyna, jej mąż Peter i Szymon.

Zapadła decyzja. Zakładamy klub, w którym trenować będą mogły także inne dzieci i młodzież. Tak jak pomyśleli, tak zrobili. Na początku trzeba było znaleźć miejsce do treningów pływackich. Lekko nie było. Ostatecznie dzięki przychylności gdańskich urzędników oraz dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku znaleziono pływalnię gdzie mogły się odbywać treningi. We wrześniu ruszyły pierwsze zajęcia.

Treningi odbywają się pięć razy w tygodniu o godzinie 6.50 – wyjaśnia Szymon Dolega. – Dodatkowo mamy w tygodniu dwa treningi ogólnorozwojowe. W zależności od pogody i potrzeby jeździmy na rowerze, biegamy i ćwiczymy. Na początku stawiamy największy nacisk na pływanie, bo to jest najważniejsze na tym etapie. Chcemy, aby nasi zawodnicy w przyszłości reprezentowali Pomorze, Polskę na arenie międzynarodowej. Stawiamy na sport kwalifikowany.

Kto nie ryzykuje…

Marzeniem jest udział wychowanków na Igrzyskach Olimpijskich. W klubie Tri Talent Team wiedzą, że droga do tego jest daleka. Ale wiedzą też, że kto nie podejmuje ryzyka, ten nie pije szampana. Obecnie na zajęcia uczęszcza dziewięć osób. W wieku od 7 do 17 lat. Ale zarówno Katarzyna, jak i Szymon mają nadzieję, że niedługo będzie ich jeszcze więcej.

Pracujemy – dodaje z uśmiechem prezes Szemro. – Poszukujemy chętnych rodziców i ich dzieci, którzy będą chcieli zmierzyć się z tą piękną dyscypliną. Poszukujemy także sponsorów, którzy zechcą wesprzeć projekt. Szukamy kanałów promocji. Pracy jest dużo, ale doświadczyliśmy, ile dobrego dzieje się dzięki temu sportowi i wierzymy, że warto zarażać pasją innych.

Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi, które mogłyby się nasunąć po lekturze tekstu. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem 600 977 900 lub maile: info@tritalentteam.pl.

Czym różni się Klub Tri Talent Team od innych klubów w Trójmieście?

KS TTT jest niekomercyjnym stowarzyszeniem, czyli nie jest nastawiony na zysk. Głównym zadaniem Klubu jest wszechstronny rozwój fizyczny członków poprzez triathlon i szczególne wspieranie tych członków, którzy mają ambicje zawodnicze na różnych poziomach (regionalny, krajowy, międzynarodowy).
KS TTT jest jedynym takim klubem w Trójmieście. Inne kluby są albo tylko pływackie, albo tylko lekkoatletyczne.
TTT będzie stymulował wspólne starty w różnego rodzaju zawodach, przy czym przede wszystkim w auqathlonach oraz triathlonach, podczas gdy np. w klubach pływackich uczestniczy się w zawodach pływackich, w klubach lekkoatletycznych – w lekkoatletycznych.

Jak Klub się finansuje?

KS TTT finansuje się ze składek członków oraz ewentualnie ze sponsoringu. Klub nie jest nastawiony na generowanie zysków. W przypadku jakichkolwiek nadwyżek, Klub będzie je inwestował w zawodników.

Jakie umiejętności trzeba posiadać 

Obecnie przyjmujemy dzieci i młodzież na różnych poziomach umiejętności.
Niezbędne minimum dla dzieci 7-9 lat – utrzymywanie się na wodzie, umiejętność jazdy na rowerze, ogólna dobra koordynacja ruchowa i sprawność fizyczna
Niezbędne minimum dla dzieci 10-18 lat – umiejętność pływania i jazdy na rowerze, ogólna dobra koordynacja ruchowa i sprawność fizyczna.

Ile wynosi miesięczna składka i co obejmuje? 

Obejmuje wszystkie treningi i, jeśli zawodnik potrzebuje, ubezpieczenie NNW. Nie obejmuje: kosztów uczestnictwa w zawodach, strojów klubowych


Czy wysokość składki zależy od liczby treningów, na które zawodnik uczęszcza? 

Nie. Jednak w specyficznych indywidualnych przypadkach można omówić możliwości bezpośrednio z Trenerem Głównym.

Jaki sprzęt musi posiadać zawodnik?

Własny rower i kask, strój do pływania. Resztę zapewnia Klub.

Jakich formalności trzeba dokonać, żeby być członkiem Klubu TTT?

Podpisać umowę członkowską
Zrobić badania sportowe
Marcin Dybuk
Foto Dorian Horsten, Tri Talent Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.