Tri Talent Team – klub dla każdego młodego triathlonisty

Nasz Klub istnieje po to, aby stworzyć optymalne warunki rozwoju dla każdego młodego sportowca, niezależnie od poziomu ambicji i umiejętności.

Dołączają do nas dzieci i młodzież w różnym wieku, na różnym poziomie zaawansowania i z różnymi ambicjami. Naszym zadaniem jest dostosować program treningowy do potrzeb każdego z nich.

Poniżej tłumaczymy na czym on polega i z jakich dodatkowych założeń wynika.

Plan rozwoju zawodnika w klubie Tri Talent Team można podzielić na 2 etapy:

Etap I – trening przez zabawę

W tym etapie uczestniczy grupa na poziomie początkującym oraz standardowym. Ta grupa stanowi trzon naszego klubu. Tworzą ją dzieci od 9. do ok. 14. roku życia (choć zdarzają się też młodsze, od 7. roku życia), które niekoniecznie muszą już umieć bardzo dobrze pływać.

Najważniejsze na tym etapie jest zaangażowanie oraz chęć regularnego uczestniczenia w treningach, bez względu na porę dnia czy pogodę. Nasze treningi odbywają się mianowicie zarówno rano przed lekcjami szkolnymi (pływanie), jak i popołudniami (rower, bieg i trening ogólnorozwojowy).

Dużą wagę w klubie przykładamy do trenowania na świeżym powietrzu Uważamy, iż buduje to odporność dzieci na infekcje. Szczególnie przy regularnym stosowaniu oraz odpowiednio dostosowanego do warunków pogodowych ubrania.

Z naszych obserwacji wynika, iż siła tkwi w grupie. Dzieci potrafią napędzać się do aktywności nawet w niesprzyjających warunkach jak deszcz czy śnieg. Po pierwszych treningach dzieci potrafią same dobrać strój do panujących warunków otoczenia i z chęcią przychodzą na treningi.

Głównymi punktami, na których skupiamy się podczas tego okresu przygotowawczego są:

  1. Zabawa.
  2. Nauka poszczególnych dyscyplin.
  3. Opanowywanie technicznych aspektów.
  4. Sprawdzanie się podczas zawodów.

Po tym okresie dzieci już wiedzą co sprawia im przyjemność, jakie są ich mocne strony oraz nad czym muszą jeszcze popracować. W tym okresie klaruje się również świadomość dzieci jako zawodników. Są gotowe na podjęcie decyzji czy chcą rywalizować na wyższym poziomie, czy też chcą utrzymać kontakt z poszczególnymi dyscyplinami na poziomie amatorskim.

Naturalnie, nasi trenerzy pomagają w podjęciu takiej decyzji, biorąc pod uwagę predyspozycje danego dziecka, analizując jego dotychczasowe postępy oraz zaangażowanie.

Jako klub wspieramy dzieci w każdej podjętej decyzji. Jeśli zawodnik decyduje się na kontynuowanie swojej sportowej przygody na wyższym poziomie, wówczas otwiera się przed nim drugi etap rozwoju.

Etap II – przygotowanie do zawodów

W tym etapie uczestniczy grupa na poziomie „pro”, której członkowie mają jasno sprecyzowane cele. Znają oni swoje możliwości oraz mają opanowane podstawy techniczne każdej z 3 dyscyplin. Świadomość celów, które wspólnie wyznaczamy i droga, którą należy podążać, aby je osiągnąć jest ustalana wspólnie z trenerami i rodzicami (w przypadku zawodników niepełnoletnich).

W tym okresie przygotowujemy się pod konkretne zawody na poziomie Mistrzostw Polski w triathlonie, aquathlonie oraz duathlonie. Niejednokrotnie pomniejsze cele realizowane są poprzez starty w zawodach biegowych, rowerowych czy też pływackich.

Na tym poziomie testy sprawności zaczynają odgrywać większą rolę w życiu zawodnika, a jego chęć doskonalenia jest duża. Głównymi punktami, na których skupiamy się podczas tego okresu przygotowawczego są:

  1. Budowa obszernej bazy wydolnościowej.
  2. Dalszy rozwój techniki na najwyższym poziomie.
  3. Dostosowywanie startów pod predyspozycje i ambicje zawodników.
  4. Pomoc w połączeniu sportu z życiem codziennym.
  5. Budowa świadomości organizmu zawodnika tak, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty unikając kontuzji i innych przesileń.

Doświadczenie pokazuje, że tylko nieliczni zawodnicy z naszego klubu osiągają najwyższy poziom mistrzostwa sportowego. Spowodowane jest to w dużej mierze tym, że w triathlonie dojście na taki poziom wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania. Dla takich zawodników triathlon jest pasją.

Klub Tri Talent Team ma być miejscem, gdzie zawodnicy pro trenują obok dzieci tak, aby jedni dla drugich byli motywacją. Chcemy, aby relacje, które tu tworzymy zostały na całe życie, a zamiłowanie do aktywności fizycznej nigdy nie wygasło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.